Od 21 sierpnia 2019 r. zmieniają się opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Stracą ugodowo nastawieni przedsiębiorcy, bowiem znacznie zdrożeje opłata od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Procedura próby ugodowej przed wystąpieniem z pozwem sądowym była popularną metodą na przerwanie biegu przedawnienia. Zwykle posiedzenia sądowe w takich sprawach trwały nie dłużej niż 10 minut. Sąd szybko ustalał, że przeciwnik wniosku nie chce zawarcia ugody, a już z pewnością nie na takich warunkach.

Czasem jednak do zawarcia ugody dochodziło. Teraz będzie o to znacznie trudniej, bo znacząco wzrastają opłaty od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Do tej pory była to kwota 40 zł w sprawach o przeprowadzenie postępowania pojednawczego w sprawach o prawa majątkowe, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 złotych. A gdy wartość przedmiotu sporu przekraczała 10 000 zł opłata stała wynosiła 300 zł.

Od 21 sierpnia 2019 r. przedsiębiorcy chcący wnieść wniosek o zawezwanie do próby ugodowej będą musieli zapłacić 1% wartości przedmiotu sporu. To duży wzrost. Na przykład przy sprawie o 250 000 zł opłata wyniesie dokładnie 2 500 zł, podczas gdy do tej pory wynosiła 300 zł.

__________

Radca Prawny
Piotr Stosio

SSK Radcowie Prawni

W najbliższym czasie przygotujemy szereg tekstów dotyczących zmian w procedurze cywilnej.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] się choćby opłaty sądowe, przepisy dotyczące zeznań świadków w postępowaniu gospodarczym i postępowanie o zawezwanie do próby ugodowej. Wydaje się, że dzięki zmianie przepisów postępowania uproszczonego sprawy sądowe powinny […]