Już niedługo, bo 1 stycznia 2020 r., wchodzi w życie kolejna nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nią wszystkie spółki akcyjne muszą posiadać stronę internetową. To jedna z szeregu najnowszych zmian dotyczących spółek handlowych.

Poza spółkami akcyjnymi obowiązek będzie dotyczył też spółek komandytowo-akcyjnych. Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2020 r. treścią art. 5 § 5 kodeksu spółek handlowych:

spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Obowiązek ten będzie wiązać się dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych z dodatkowymi kosztami. Będą one polegały na założeniu strony i utrzymaniu jej na serwerze. Konieczne będzie też zadbanie o bezpieczeństwo prowadzonej witryny.

Warto wspomnieć, że w poprzednim roku w Polsce działało ok. 10 000 spółek akcyjnych.

Spółki akcyjne muszą posiadać stronę internetową

Z zacytowanego powyżej przepisu wynika, że na stronach internetowych w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami spółki będą zamieszczały wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Jako że zmiana kodeksu spółek handlowych wchodzi w życie już za półtora miesiąca spółki już teraz powinny zatroszczyć się o założenie swojej strony internetowej. Nowelizacja ma zwiększyć pewność obrotu gospodarczego. Wydaje się, że łatwiej będzie zidentyfikować właściciela akcji.

Co ważne, adres strony internetowej będzie musiał zostać zgłoszony do Krajowego Rejestru Sądowego. Dlatego już teraz warto przygotować się do zmian.

Piotr Stosio

Radca Prawny

SSK Radcowie Prawni

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Już niedługo, bo 1 stycznia 2020 r., wchodzi w życie kolejna nowelizacja kodeksu spółek handlo… […]

trackback

[…] spółki akcyjne powinny posiadać stronę internetową. […]