Pisaliśmy już wielokrotnie o nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada. Zmieniły się choćby opłaty sądowe, przepisy dotyczące zeznań świadków w postępowaniu gospodarczym i postępowanie o zawezwanie do próby ugodowej. Wydaje się, że dzięki zmianie przepisów postępowania uproszczonego sprawy sądowe powinny trwać krócej.

Do tej pory w trybie uproszczonym rozpoznawane były wyłącznie sprawy związane z umowami, w tym dochodzeniem roszczeń z umowy najmu. A także te dotyczące rękojmi i gwarancji.

Inaczej będzie od 7 listopada, dlatego niektóre sprawy sądowe powinny trwać krócej. Nie wszystkie oczywiście. W postępowaniu uproszczonym mogą być prowadzone sprawy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 000 zł.

Sprawy o zadośćuczynienie będą trwały krócej

Od 7 listopada 2019 r. w zasadzie nie będzie ograniczeń przedmiotowych poza kilkoma wyjątkami w zakresie prowadzenia spraw w trybie uproszczonym. To oznacza, że w ten sposób będą prowadzone w zasadzie wszystkie sprawy. Oczywiście te poniżej 20 000 zł. Powinny one trwać zdecydowanie krócej.

“W postępowaniu uproszczonym rozpoznaje się sprawy o świadczenie, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia z rękojmi lub gwarancji – jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty.

W wielu sprawach nie będzie potrzeby powzięcia wiadomości specjalnych. Niepotrzebne będzie więc powołanie biegłych sądowych. Sąd może wydać wyrok na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy.

W trybie uproszczonym rozpoznawane będą sprawy do 20 000 zł. Ale to i tak znaczący wolumen.

Uważam więc, że zmiana przepisów postępowania uproszczonego to spory plus. Sprawy sądowe powinny trwać krócej. Oczywiście te do 20 000 zł.

Piotr Stosio

Radca Prawny


SSK Radcowie Prawni

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] choć sprawy sądowe powinny trwać niekiedy krócej, orzeczenie jest oczywiście bardzo niekorzystne dla wykonawców. W konsekwencji powinni oni […]

trackback

[…] mniejsze sprawy sądowe powinny trwać krócej, […]

trackback

[…] Sprawy sądowe powinny trwać krócej – kliknij i przeczytaj […]